PORADA – JAK MALOWAĆ?
Celem malowania jest uzyskanie powłoki o możliwie jak najlepszej jakości. Powłoki trwale i mocno przylegającej do podłoża, o stabilnej i jednolitej barwie. Jakość powłok zależy nie tylko od jakości farby, ale także od odpowiedniego przygotowania malowanych powierzchni oraz właściwego doboru narzędzi.
Nie wystarczy tylko pokryć powierzchnię ściany warstwą farby za pomocą pędzla. Staranne malowanie zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej farby, dobranej do rodzaju i położenia malowanej powierzchni. Inną farbę wybierzemy do wnętrz, a inną do malowania ścian zewnętrznych narażonych na wpływy atmosferyczne. Zawsze jednak trzeba starannie przygotować powierzchnie, które mają być pokryte farbą. Równie istotny jest odpowiedni dobór narzędzi, proste pędzle bowiem już nie zawsze są w stanie pomóc nam w osiągnięciu pożądanego efektu.
W poniższym krótkim poradniku dowiesz się jak malować, jak wybierać farby, jakich narzędzi używać w celu otrzymania powłoki o pożądanych właściwościach – odpowiedniej trwałości, odporności na wilgoć, światło słoneczne i oczywiście właściwym kolorze.
Krok po kroku
1. Jak odpowiednio przygotować podłoże?
Należy wypełnić wszelkie ubytki i szczeliny zgodnie ze sztuką budowlaną
Podłoża z płyt gipsowo-kartonowych
Spoiny pomiędzy płytami wypełnia się masą szpachlową, następnie nakłada się specjalną siatkę, na którą z kolei nakłada się ostateczną warstwę szpachli, wyrównuje się, wygładza i pozostawia do wyschnięcia. Następnie spoinę szlifuje się drobną siatką ścierną. Zaszpachlować i przeszlifować należy również wgłębienia w miejscu wkręcania wkrętów mocujących płytę do profili konstrukcyjnych ścianki.
Przed właściwym malowaniem ściankę należy zagruntować jedno- lub dwukrotnie podkładem (np. Dulux Grunt).
Podłoża z farbami klejowymi
Podłoża malowane wcześniej farbami klejowymi można przygotować na dwa sposoby.
Jeśli wcześniejsze warstwy farb klejowych są grube (kilka-kilkanaście warstw) należy je usunąć – zwilżyć wodą, zeskrobać szpachelką, ścianę umyć wodą z mydłem, a następnie czystą wodą.
Przy 1-2 warstwach farby klejowej można ją związać gruntem do porowatych podłoży. Wystarczy wtedy nałożyć grunt, który wniknie w farbę klejową i ją zwiąże. Oczywiście należy też naprawić szczeliny i ubytki.
Podłoża z farb emulsyjnych
Podłoża farb emulsyjnych, po naprawieniu ubytków i rys nie wymagają na ogół szczególnego przygotowania. W niektórych pomieszczeniach warto jednak umyć takie powierzchnie wodą z detergentem – szczególnie w pomieszczeniach gdzie występuje kurz, błoto lub tłuste osady (korytarze, kuchnie). Potem całość zmyć wodą.
2. Od czego zaczynamy malowanie?
Malowanie zaczynamy od sufitów. Malowanie należy rozpocząć od rogu najbliższego okna lub – w razie braku okna – od najbliższego źródłu światła. Wąski pasek – krawędź między sufitem a ścianą malujemy małym pędzlem lub przyrządem do malowania krawędzi (płytka pokryta krótkim włosiem, z bocznymi rolkami ułatwiającymi dokładne prowadzenie przy krawędzi), następnie powierzchnię sufitu zamalowujemy już dużym pędzlem lub szerokim wałkiem.
Sufit malujemy równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej krawędzi do najciemniejszej, każda następna warstwa farby ma być kładziona obok poprzedniej. Uniknie się wtedy widocznych smug i kontrastowych pasów, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie.
Każdą warstwę nanosi się po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, w przeciwnym wypadku można bowiem oderwać płaty niezaschniętej jeszcze farby.
Następnie, w podobny sposób malujemy ściany. Przy malowaniu wałkiem, malujemy naprzemiennie ukośne, zachodzące na siebie pasy.
3. Co zrobić, jeśli malujemy wielobarwnie?
Warto pamiętać, że nie czekamy aż farba „zachodząca” na taśmę całkowicie wyschnie, tylko odklejamy taśmę jeszcze przy nieco wilgotnej powłoce. Uchroni to krawędź wymalowania przez „szczerbieniem” się.